Šiltos Lietuvos vaikų kojos – misija įmanoma

Trečiadienis 6 Gruodis 2017

Jokia paslaptis, kad Lietuvoje žmonės susiduria su sunkaus pragyvenimo našta – remiantis oficialia statistika, ties skurdo riba yra net 25 proc. šalies gyventojų. Nei elektros, nei vandentiekio, maisto tik tiek, kiek reikia išgyventi, o ką jau kalbėti apie šiltus batus – jų daugelis skurdžiau gyvenančių šeimų paprasčiausiai neturi. Skamba, lyg atsukus laiką šimtu metų? Tokia yra kai kurių šeimų realybė mūsų šalyje. Vienintelis būdas joms išgyventi – aplinkinių parama. 

„Labai sunku suvokti tiesą – jau tiek metų esame Europos Sąjungos dalis, tačiau vis dar susiduriame su tokiomis problemomis kaip šąlančios vaikų kojos. Iki šiol akyse stovi prisiminimas, kai lankiausi vienoje šeimoje – šaltą žiemą berniukas išbėgo mūsų pasitikti su plonais sportbačiais. Aš jo klausiu: „Kur tavo šilti batai?“ O jis atsako: „Neturiu.“ Ir tai tik vienas pavyzdys, o tokių vaikų yra tūkstančiai“,  – sako organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė. 

Pasak R. Dičpetrienės, žieminės avalynės poreikis sunkiai gyvenančioms šeimoms yra labai didelis, kai kurių vaikų kalėdiniai norai tebėra šilti batai. „Mūsų organizacija kuruoja 37 vaikų dienos centrus visoje Lietuvoje, aktyviai bendradarbiaujame su „Caritu“, vietiniais socialiniais darbuotojais, vaikų globos namais. Matome realią situaciją. Per ilgus darbo metus vaikams dovanojome tūkstančius porų batų – nė vienas nepasakė, kad nereikia. Vaikams tai ypač reikalingas daiktas – juk koja auga, praktiškai kasmet reikia naujos žieminės avalynės, o geri batai nemažai kainuoja.“ 

„Gelbėkit vaikus“ vadovė džiaugiasi, kad šiltos Lietuvos vaikų kojos tampa misija įmanoma – šiuo klausimu padeda verslo atstovai. Amerikiečių kompanija „Toms“ jau trečius metus Lietuvos vaikams dovanoja žieminius batus – lapkritį išdalinta 5500 batų, o per trejus metus šiltais batais apauta jau apie 16 000 sunkiausiai gyvenančių Lietuvos vaikų ir jų tėvų. „Šios kompanijos atsiradimo tikslas buvo apauti skurstančius Argentinos vaikus. Pagrindinis jų veiklos principas „Vienas už vieną“ (angl. One for one) reiškia, kad, perkant vieną porą batų, kita dovanojama tiems, kam to labiausiai reikia. Džiaugiamės, kad taip reikalingi batai pasiekia ir Lietuvą. Esame pirmoji nevyriausybinė organizacija Europos Sąjungos šalyse, kuri turi tokią partnerystę. Labai branginame šią draugystę“, – sako R. Dičpetrienė.  

Į Lietuvą atkeliaujančios batų siuntos vaikams reiškia kur kas daugiau nei tik batus. R. Dičpetrienė prisimena praėjusius metus, kai batų dalijimas virto švente: „Toms“ turi tradiciją siųsti savo darbuotojus į keliones, kuriose dalijami batai, kad jie patys matytų ir realiai prisidėtų prie pagalbos kitiems. Įsivaizduojate, ką reiškia mažiems vaikams, kai pas juos atvažiuoja svečiai iš Amerikos? Ta diena virto švente – kiekvienas aplankytas vaikas gavo batus su savo vardu. Vaikų vardus ant batų specialiu žymekliu užrašė ir vaikams įteikė  įmonės darbuotojai. Buvo matyti, kad ir svečiams iš užsienio, ir vaikams tai – ypatinga diena, pozityvi energija ir teigiami įspūdžiai liejosi per kraštus. “ 

R. Dičpetrienės teigimu, be verslo pagalbos tokios iniciatyvos būtų sunkiai įmanomos. Pavyzdžiui, rudenį batų siunta į Lietuvą atkeliavo laivu, o iki tol, kol batai pasiekė vaikus, vyko kiti procesai – muitinės patikra, batų suskirstymas pagal dydžius, regionus, jų išvežiojimas ir pan. Viso to be verslo partnerių pagalbos organizacija „Gelbėkit vaikus“ nebūtų padariusi. Organizacijos vadovė džiaugiasi, kad per pastaruosius metus požiūris į pagalbą kitam smarkiai pasikeitė – verslas noriai jungiasi prie socialinių iniciatyvų, pavieniai žmonės, jeigu tik turi galimybę, taip pat prisideda. „Tikėtina, kad, laikui bėgant, pagalbos kitam kultūra Lietuvoje tik didės – sparčiai mokomės iš daugelio kitų Europos ir pasaulio šalių“,– viltingai pokalbį baigia organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė. 

 

VIENAS MAŽAS POELGIS GALI PAKEISTI VAIKO GYVENIMĄ

Sužinokite, kaip galite padėti